PÍŠEME DO NOVIN – NÁŠ DOMOV
Jedním z úskalí kyberšikany je anonymita
OPEN HOUSE o.p.s. (OH) nabízí pomoc při řešení problémů moderní doby.
V poslední době se nám začaly hromadit otázky týkající se sociálně patologických jevů, a proto jsme se rozhodli reagovat formou pravidelné rubriky, kde budeme odpovídat na dotazy čtenářů Našeho domova.
Na otázky týkající se kyberšikany (jedná se o šikanování jiné osoby pomocí informačních technologií – internetu, mobilních telefonů a podobně, jde například o vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování a podobně) odpovídala Veronika Žáková, ředitelka OH a preventistka na Bruntálsku a Opavsku.
Jaké jsou nejčastější projevy kyberšikany?
„Zasílání urážlivých a zastrašujících zpráv, pořizování ponižujících zvukových záznamů či videí a jejich následné zveřejnění, krádež identity – krádež a zneužití cizího účtu, provokování a napadání uživatelů v diskuzních fórech, obtěžování a pronásledování voláním, psaním zpráv, ale i prozváněním, zveřejňování tajemství s cílem poškodit oběť.“
Jaké jsou formy útoků v online prostředí?
„Happy Slapping – útočník fyzicky napadá oběť a pořizuje si z takového útoku záznam, který zveřejní na internetu. Kyberstalking – útočník oběť pronásleduje pomocí SMS zpráv, internetu, telefonu apod. Kybergrooming – útočník lže a manipuluje s obětí s cílem vylákat ji na osobní schůzku a tam ji nějakým způsobem zneužít. Sexting – posílání osobních zpráv nebo videí se sexuálním obsahem. Rizikem je jejich další šíření.“
V čem je kyberšikana specifická?
„Kyberšikana je specifická v tom, že agresor může oběť napadnout kdekoliv a kdykoliv. Oběť ztrácí pocit soukromí a bezpečí. Dalším úskalím kyberšikany je anonymita agresora.“
Jakým způsobem se lze bránit proti kyberšikaně a na koho se můžu obrátit?
„Pro odhalení a případné potrestání agresora je podstatné zachovat klid, celou událost nahlásit na PČR a konverzaci agresora nemazat, neblokovat, a to z toho důvodu, aby se agresor nelekl a konverzaci nevymazal dříve, než dojde k pořízení kopií (doporučujeme pořídit si printscreeny konverzace, jako důkazního materiálu). Je možnost i kontaktovat správce jednotlivých internetových sítí.“ Obrátit se můžete na Linku bezpečí: 116 111, Rodičovská linka: 840 111 234 nebo PČR 158.
Příštím tématem bude alkohol. Dotazy můžete adresovat prostřednictvím našeho emailu openhouse@seznam.cz, facebookového profilu Open House nebo přímo do naší schránky na adrese Edvarda Beneše 47, Bruntál. Kamil Gavenda, vedoucí sociálních služeb, OPEN HOUSE o.p.s.