Co mám dělat, když zjistím, že moje dítě bere drogy
S tímto zjištěním se může setkat každý z nás. Ze statistických výzkumů, má s drogami zkušenost (převážně lehkými, př. marihuana) každý třetí člověk ve věku osmnácti let. Tato zkušenost je významný fakt, ale nemusí nutně znamenat víc, než další rizikový životní experiment. Pokud však celá zkušenost experimentem neskončí, snadno pak může vzniknout problém se závislostí na psychoaktivních látkách. To, že dítě bere drogy (v tomto případě kouří marihuanu), nemusí být zpočátku vůbec nápadné. Přesto existují určité signály, které napovídají, že něco nemusí být v pořádku. Důvody potíží mohou být ale i jiné, a nemusí jít zrovna o drogy např. projevy puberty. Nyní uvedeme některé z příznaků, kterým je dobré věnovat pozornost: problémy ve škole (absence, zhoršení prospěchu), ztráta původních zájmů, změna přátel a party, změny v chování, fyzická slabost, podrážděnost, citová a emoční labilita, malátnost, spaní přes den, při akutní intoxikaci výrazně červené oči, výrazný nárůst chuti k jídlu. V neposlední řadě mizení peněz.
Když rodič s jistotou zjistí, že jeho dítě experimentuje nebo bere drogy, ocitá se ve změti emocí, které se jen těžko popisují. Důležité je však mít na paměti tyto body:
1. Neobviňovat se, uvažovat konstruktivně. Místo hledání, kde se v minulosti stala chyba, uvažujte o tom, jak situaci zvládnout. Je nutné si uvědomit, že situaci nelze vyřešit za den, za týden, ale velice pravděpodobně ani za měsíc. Bude potřeba dlouhodobé spolupráce mezi Vámi jako rodiči, tak i Vámi a Vaším dítětem.
2. Snažit se nepřestat komunikovat s dítětem. Pokuste se s dítětem komunikovat na nekonfliktní linii. Je možné, že se jedná o první incident, získejte tedy, co nejvíce relevantních informací a nad situací nezavírejte oči. Každá situace se dá řešit.
3. Svěřit se a vyhledat pomoc pro sebe i dítě. Všeobecně platí, že pomáhá o problému hovořit. Pokud nemáte s kým si o tom promluvit, ale i tak chcete, situaci řešit s pomocí odborníka (psycholog, adiktolog) můžete kontaktovat zařízení, které s drogovou problematikou profesionálně pracuje. Konzultace je anonymní, většinou probíhající osobně, ale lze i konzultovat po telefonu. Pro Vaše dítě tato situace není lehká, ale není lehká ani pro Vás. Proto by jste měli myslet i na sebe a nebýt v této těžké situaci na tento problém sami.
4. Prospěšní spojenci k řešení problému. Možný prospěšný spojenec může být jeden z rodičů dítěte. Rodiče by se měli ve výchově problémového dítěte dokázat domluvit, i když jsou rozvedení nebo mají mezi sebou nevyřešené problémy. Jenom tak totiž nebude dítě uzavírat spojenectví s tím rodičem, který mu právě víc dovolí. To by se pak nevyplatilo oběma rodičům ani dítěti. Užitečnými spojenci jsou i různá zařízení jako je:
Ambulance adiktologie, Mgr. Stanislav Toman, Zahradní 1, Bruntál, tel. 602658859 nebo Služby drogové prevence OPEN HOUSE o.p.s., vedoucí terénního programu Bc. Romana Daněčková tel. 775 096 713, který působí každou středu v odpoledních hodinách ve Vrbně pod Pradědem. Služba také nabízí ve Vrbně pod Pradědem pravidelné podpůrné programy na téma závislostí a projevů s nimi souvisejících, v bývalém "Kotlíku" na ulici Husova 46.
Článek je součást projektu s názvem Prevence závislostí na Vrbnesku CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_042/0005682 a je financován z ESF.